29-11-2021

Τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων αποτελούν καινοτόμο, δυναμική, διδακτική, εκπαιδευτική δράση, η οποία συνίσταται στην προσθήκη νέων Θεματικών Ενοτήτων, με εστίαση στις δεξιότητες, στο υποχρεωτικό ωρολόγιο πρόγραμμα του Νηπιαγωγείου, του Δημοτικού και του Γυμνασίου, αξιοποιώντας σύγχρονες και καινοτόμες μεθόδους μάθησης. Βασική αρχή των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων είναι να συνδυάζουν το γνωστικό πεδίο των Προγραμμάτων Σπουδών με την ανάπτυξη βασικών ικανοτήτων των μαθητριών και των μαθητών με σκοπό τη διάπλασή τους σε ελεύθερους και υπεύθυνους πολίτες. Σκοπός των «Εργαστηρίων δεξιοτήτων» είναι η ενίσχυση της καλλιέργειας ήπιων δεξιοτήτων, δεξιοτήτων ζωής και δεξιοτήτων τεχνολογίας και επιστήμης στις μαθήτριες και στους μαθητές. Κύκλοι Δεξιοτήτων που επιδιώκεται να αναπτυχθούν μέσα από τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων: Α) Κύκλος των δεξιοτήτων μάθησης Κριτική σκέψη– Επικοινωνία– Συνεργασία– Δημιουργικότητα-4Cs Β) Κύκλος των δεξιοτήτων ζωής Αυτομέριμνα– Κοινωνικές Δεξιότητες– Πολιτειότητα– Ενσυναίσθηση και ευαισθησία Προσαρμοστικότητα– Ανθεκτικότητα– Υπευθυνότητα– Πρωτοβουλία– Οργανωτική ικανότητα– Προγραμματισμός– Παραγωγικότητα Γ) Κύκλος των δεξιοτήτων της τεχνολογίας και της Επιστήμης: Δεξιότητες Μοντελισμού και προσομοίωσης Πληροφορικός και Ψηφιακός γραμματισμός Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο Δ) Κύκλος των δεξιοτήτων του νου Στρατηγική σκέψη– Επίλυση προβλημάτων Μελέτη περιπτώσεων Κατασκευές– Πλάγια σκέψη.

Το Νηπιαγωγείο μας υλοποίησε το δίμηνο Οκτώβριο - Νοέμβριο εκπαιδευτικές δράσεις του πρώτου θεματικού κύκλου :

1ος θεματικός κύκλος: Ζω καλύτερα – Ευ ζην 1ο & 2ο τμήμα Θέμα «Διατροφή» Τίτλος: «Τρώω υγιεινά - δοντάκια καθαρά » Βασικοί στόχοι: • καλλιέργεια των δεξιοτήτων του 21ου αιώνα. • Να διδαχθούν την ανατομία και την φυσιολογία της στοματικής κοιλότητας • Να γνωρίσουν τους τρόπους με τους οποίους την διατηρούμε καθαρή και υγιή καθώς και τους λόγους που μας προτρέπουν σ’αυτό. • Να γνωρίσουν τα επαγγέλματα που σχετίζονται με αυτή. • Να ενθαρρύνουμε τους μαθητές να είναι υπεύθυνοι για την υγεία τους • Να δημιουργηθούν θετικά συναισθήματα ως προς την αντιμετώπιση προβλημάτων των δοντιών και να μοιραστούμε εμπειρίες. • Ανάπτυξη της κριτικής σκέψης.