10-03-2020

Με έκτακτη ανακοίνωση του υπουργού Υγείας, όλα τα τα εκπαιδευτικά ιδρύματα όλων των βαθμίδων από βρεφονηπιακούς σταθμούς μέχρι πανεπιστήμια σε όλη τη χώρα θα παραμείνουν κλειστά για 14 μέρες.

Συγκεκριμένα ο υπουργός Υγείας Βασίλης Κικίλιας ανακοίνωσε το κλείσιμο όλων των σχολείων της χώρας (βρεφονηπιακοί και παιδικοί σταθμοί, δημοτικά σχολεία, γυμνάσια, λύκεια αλλά και ΙΕΚ, ΑΕΙ, ΤΕΙ ιδιωτικά και δημόσια) από το πρωί της Τετάρτης 11-03-2020 λόγω κορωνoϊού.

Τα σχολεία θα μείνουν κλειστά για δυο εβδομάδες για προληπτικούς λόγους αλλά και για να αποτραπεί η εξάπλωση του ιού όπως εξηγεί ο Βασίλης Κικίλιας.

Κατά συνέπεια το Νηπιαγωγείο Βλαχιώτη θα παραμείνει κλειστό μέχρι την Τρίτη 24 Μαρτίου 2020.

Παράλληλα, ματαιώνονται οι παρελάσεις για την 25η Μαρτίου.

Για την αποφυγή του κινδύνου διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19, ματαιώνονται οι στρατιωτικές παρελάσεις και οι παρελάσεις της σπουδάζουσας και μαθητιώσας νεολαίας για την Εθνική Εορτή της 25ης Μαρτίου 1821.